Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ–K u okviru svojih zadataka poduzima niz aktivnosti koje se odnose na dobrobit djece i stvaranje sigurnog okruženja za ostvarivanje odgojno–obrazovnog procesa. Predmetom redovitih aktivnosti predstavlja i pitanje nasilja u školama, s ciljem suzbijanja i preveniranja svih pojava nasilja kojima mogu biti izložena djeca u osnovnim i srednjim školama.
Protokol o postupanju u slučajevima nasilja, koji je stupio na snagu 2012. godine, predstavljao je prvu fazu u stvaranju sustavne i metodološke osnove za djelovanje u situacijama nasilja.
Ovim Protokolom, kojem je prethodilo jedno od najopsežnijih istraživanja koja su rađena na području Županije, ali i svim aktivnostima koje su uslijedile nakon toga, željelo se osvijestiti postojanje nasilja u različitim oblicima u osnovnim i srednjim školama, kao i preporuke i načini djelovanja u situacijama nasilja.
U navedenom istraživanju cyber buling/online nasilje nije detaljnije uzeto u obzir jer u tom razdoblju je bilo znatno manje prepoznato. Također, radikalizacija i nasilni ekstremizam nisu bili znatno izraženi, a trenutno se i na globalnom i lokalnom nivou pokazuju kao značajan aspekt nasilja u adolescenciji.
Trenutna epidemiološka situacija nametnula je i realizaciju nastavnog procesa primjenom online nastave, što dovodi do porasta upotrebe informacijsko–komunikacijskih tehnologija, ali se istovremeno može prepoznati kao rizik za sigurnost djece te je potrebno online nasilje uvrstiti u programe prevencije nasilja u školama.
Bosna i Hercegovina je usvojila Strategiju za prevenciju i borbu protiv terorizma (2015–2020) kojom je predviđeno da sva ministarstva prosvjete rade na preventivnim mjerama koje su usmjerene na sprječavanje ranjivih osoba i skupina da odaberu nasilni ekstremizam i terorizam kao sredstvo za postizanje svojih ciljeva.
Kako do sada nisu rađene analize ili istraživanja na temu radikalizacije i nasilnog ekstremizma, neophodno je istražiti stavove mladih, ali i kapacitete škola za suočavanje sa ovim problemom.
Imajući u vidu sve navedeno, Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i sporta HNŽ–K, u suradnji sa Misijom OSCE–a, Uredom u Mostaru, pokreće aktivnosti vezane za reviziju dokumenata u kojima se tretira pitanje nasilja u osnovnim i srednjim školama.
S tim u vezi, planirano je provođenje istraživanja u osnovnim i srednjim školama koje će uključiti sve sudionike u odgojno–obrazovnom procesu. Predmet istraživanja su trenutno stanje i stavovi prema nasilju u svim osnovnim i srednjim školama Hercegovačko neretvanske županije–kantona, uključujući svijest i prisustvo online nasilja, radikalizacije i ekstremnog nasilja, te stavova prema razvojnom planiranju.
U privitku Vam dostavljamo upitnike za sve ciljne skupine, uz očekivanje Vašeg punog doprinosa istraživanju ove problematike, kao i uloge koju imate u stvaranju okruženja koje će omogućiti siguran i nesmetan razvoj djece.
- Upitnik za djecu u osnovnim školama:
- Upitnik za djecu u srednjim školama;
- Upitnik za roditelje;
- Upitnik za nastavnik/ce – profesore/ice;
- Upitnik za pedagoge/inje i direktore/ice.